Stabbo med extra allt…

Trots vädergudarnas försök att hålla oss vid kaj, kom vi ut på en tur tillsammans med vännerna från VMP den 12 september. Inte bara sol och kavlugna vatten, men det gick bra i alla fall. Turen gick ut på Horsfjärden och sen genom sunden ut på Mysingen och vidare norr om Utö till Stabbo.

Det planerade fikastoppet på Stabbo blev det dock inget med, Amfibiebataljonen var ute och övade landstigning. Så det blev till att ligga på redden och beskåda det hela innan vi vände hemåt genom Järnholmssund och tillbaks till den trygga kajen på Gålö. Mycket nöjda förstagångsåkare poserade efteråt.

Glada miner efter närkontakt med både historiska och nutida marina styrkor
Glada miner efter närkontakt med både historiska och nutida marina styrkor

En tanke på “Stabbo med extra allt…”

  1. Det blev en mycket blöt avslutning på den fina turen med VMP, regnet kom 10 minuter före angöringen på Gålö. Hela besättningen på 46:an tackar för det fina bidraget!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.